Українська енциклопедія — ніколи не пізно?

Роман Лебедь, «BBC Україна»

05.01.2013

1-бібісі
У цьому приміщенні невдовзі мають взятися за Українську енциклопедію

«Держава без енциклопедії — все одно, що без конституції», — директор видавництва «Українська енциклопедія» Михайло Зяблюк твердо переконаний, що Україні потрібен свій «інтелектуальний паспорт».

Розмови про таке видання оживив указ президента під номером 1, який вийшов у новому році — в документі Віктор Янукович зобов’язує уряд за участі науковців підготувати видання Великої української енциклопедії до 2020 року.

Поки в однієї частини суспільства це рішення викликало реакцію — «нарешті!», інша з подивом запитує: «А навіщо?».

Не минуло й 20 років…

«Енциклопедія фіксує рівень досягнень, знань, культури, який має та чи інша держава, суспільство», — сказав ВВС Україна Михайло Зяблюк.

Він також порівняв енциклопедію із армією — хто не має своєї, платить чужій. В сусідніх країнах, за його словами, існують такі видання, і Україна в них не завжди описана із вигідних для держави позицій.

Однак уже 20 років це не бентежило українську владу аж настільки, щоб видати власний багатотомник.

Вперше українські науковці запропонували зробити це у 1992 році, але тоді не склалося. На початку 2000-х років випуск 25-томної енциклопедії вже узгодили на папері. Втім через часту зміну урядів підписаний указ залишився в архівах.

«Енциклопедію ніколи не пізно робити», — вважає Михайло Зяблюк, хоча й визнає, що в Україні цей процес починається із суттєвим запізненням.

2-бібісі
Михайло Зяблюк вважає, що видавати енциклопедію ніколи не пізно

На думку декого, це запізнення є критичним. Журналіст Мустафа Найєм, наприклад, назвав указ про підготовку друкованої версії енциклопедії «подорожжю до кам’яного віку». З боку критиків лунають думки, що це абсурдно — починати підготовку такого видання майже за рік після того, як, приміром, представники «Енциклопедії Британіка» оголосили, що більше ніколи не друкуватимуть її, а видаватимуть тільки на цифрових носіях.

«Безперечно, державну, наукову, авторитетну енциклопедію готувати треба. Інше питання, чи потрібна вона у паперовому вигляді. Я не певен. Оскільки охоплення інтернетом дуже швидко зростає, в цьому, можливо, доцільності немає», — сказав у коментарі ВВС Україна виконавчий директор громадської організації «Вікімедіа Україна» Юрій Пероганич. Ця організація розвиває українську версію «Вікіпедії».

Не тільки для краси

Юрія Пероганича більше цікавить питання авторського права на статті у майбутній енциклопедії. Він вважає, що за прикладом Казахстану, українська офіційна енциклопедія мала б виходити під тією ж ліценцією, що й «Вікіпедія» — тоді матеріали звідти можна було б вільно поширювати.

Михайло Зяблюк визнає, що попередні праці, які готувало його видавництво, друкували переважно за програмою «Українська книга». Це означає, що вони потрапляли лише у бібліотеки і в кабінети чиновників — придбати їх у книгарнях неможливо.

Щоб такого ж не сталося із Великою українською енциклопедією, паралельно з друкованою версією, яку можна буде купити і в крамницях, і за передплатою, редакція має підготувати електронний варіант.

3-бібісі
Всередині будинок занедбаний, але його розміщення приваблює багатьох

У це може бути важко повірити, якщо зайти до будівлі видавництва і подивитися на її стан — обдерті стіни, облущена фарба на вікнах, старі радянські меблі і нові сусіди, які ніяк не завершать ремонт на останньому поверсі… «Цитадель», як її називає Михайло Зяблюк, у центрі Києва впродовж років незалежності доводилося постійно захищати від спроб міської влади продати її під офісний центр. І нині будівля не справляє враження редакції, у якій кипить робота — в кабінеті керівника немає комп’ютера, а організація навіть не має свого сайту.

Хоча є певні напрацювання, які залишилися від підготовки попередніх енциклопедій, і досвід. «Українська енциклопедія» є наступником «Української радянської енциклопедії», яка почала роботу у 1930 році.

Незважаючи на проблеми із бюджетом, керівник видавництва вірить, що президент стримає слово і виділених грошей вистачить на зарплати колективу, технічне забезпечення та ремонт будівлі. Окремий пункт указу передбачає, що видавництво таки буде розміщене за нинішньою адресою.

Без міністрів

Ще одне запитання, яке виникло одразу після появи указу, — навіщо Вікторові Януковичу енциклопедія, і саме зараз?

У Михайла Зяблюка проста відповідь — до подібного рішення Академія наук України підштовхувала владу вже давно, а для президента це ще один символ держави.

Згідно з попереднім планом, очолювати процес підготовки енциклопедії має історик Юрій Шаповал, під чиїм кураторством вже виходила Політична енциклопедія. Редколегія повинна працювати на базі реорганізованого державного підприємства «Енциклопедичне видавництво імені М. П. Бажана».

Але стурбованість науковців викликає те, що останнім часом багато аспектів історії та державності України не мають однозначного трактування на рівні влади та суспільства. А в сучасній науці та освіті вже були спроби змінити подачу історичних понять та постатей.

Науковці наполягають, що видання має бути об'єктивним
Науковці наполягають, що видання має бути об’єктивним

«Ризики є, і я особисто як майбутній читач і громадянин боюся їх. Тому що у нас, на жаль, політичний фактор сьогодні є досить впливовим — ми це бачимо в системі освіти, коли суб’єктивні думки, наприклад, якогось міністра стають начебто дороговказом для науковця чи автора підручника», — сказав ВВС Україна директор Інституту літератури імені Шевченка Микола Жулинський.

«Стурбованість має сенс, — погоджується Михайло Зяблюк. — Але енциклопедія є виданням поміркованим і об’єктивним. І колегія не буде змінювати науково-історичний об’єктивний погляд на ті чи інші позиції, теми, терміни, постаті на догоду якоїсь кон’юнктури чи поглядам певного політичного діяча, який хоче нав’язати їх іншим».

«Одразу треба чітко визначити, що є історичні факти, події, і вони повинні бути висвітлені максимально об’єктивно, без втручань державних службовців і політиків», — вважає Микола Жулинський.

«BBC Україна»

P. S. Дайджест являє собою републікацію матеріалів, присвячених енциклопедистиці загалом та Великій українській енциклопедії зокрема та опублікованих в інших медіа. Кожна публікація містить активне гіперпосилання на першоджерело.