У КОЖНОГО СВІЙ HALLOWEEN

 Віднедавна в Україні набуває поширення Halloween. Для когось ― це просто свято жахів, а ось для співробітників Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво» 31 жовтня 2018 року унаочнив саме́ поняття «жах»: у будівлі видавництва було виявлено підкоп, що веде до архівів і який сполучається із колодязями та тунелями підземних комунікацій (!!!).

Цього дня співробітники «Енциклопедичного видавництва» мали намір опрацювати фонди наукового архіву, що зберігається у напівпідвальному приміщенні будівлі за адресою: вул. Б. Хмельницького, 51а.

Як ми вже інформували, «Енциклопедичне видавництво» після захоплення та виселення установи повернулося до будівлі – символу української енциклопедистики, але тільки на 2-й поверх. Орендодавцем приміщення / будівлі за адресою: вул. Б. Хмельницького, 51А є КП «Київжитлоспецексплуатація». Щоразу доступ до архіву можливий лише за зверненням голови Комісії з ліквідації Державного підприємства «Всеукраїнське державне спеціалізоване видавництво «Українська енциклопедія» імені М. П. Бажана» до орендодавця. Це означає, що самостійного доступу до архіву установа не має: лише тільки за спеціальним листом-зверненням і в супроводі представника від комунального підприємства «Київжитлоспецексплуатація».

Відтак, 31 жовтня 2018 року співробітники установи в супроводі представника «Київжитлоспецексплуатації» з метою опрацювання фондів архіву спустилися до напівпідвального приміщення будівлі й виявили там справжню глибоченну …яму (див. на фото). Один крок ― і співробітник просто провалився до цієї пастки (на щастя, обійшлося без травми!).

Архівні документи розкидано по кімнаті, а зверху на них навалено купи мокрої глини і піску. При огляді ями виявлено справжнісінький тунель-підкоп, що тягнеться під фундаментом будівлі (довжиною понад 2 м). Працювали над тунелем ретельно: у ямі виявилися робочі рукавички, тазик, пластикове відро (очевидно, приладдя для відвантаження ґрунту).

Виявлено, що під час копання тунелю ґрунт висипали між стелажами з документами. Архівні справи, що опинилися у мокрому ґрунті,  від бруду та вологості були зіпсовані, багато аркушів/сторінок уже втрачено.

Дивлячись на всі «пригоди» та події навколо будівлі, де розташована ДНУ «Енциклопедичне видавництво», бачиш байдужість чиновників міста і держави, що переростає у безвідповідальність, неповагу й втрату будь-яких державницьких і моральних цінностей.

Постає далеко не сакраментальне питання: як можна нехтувати роботою, що була виконана тисячами фахівців, науковців, редакторів, працівниками ще за часів видавництва «Українська радянська енциклопедія» імені М.П. Бажана?!  Хто з чиновників дасть відповідь: коли та як науковий архів установи отримає належні умови для продовження «життя» –  сприятливі умови для зберігання?

Схожі статті